Bakan Bolat: Dış ticaret açığı son 10 ayda 30,4 milyar dolar azaldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 80. Mali Genel Kurulu’na katılan Ticaret Bakanı Ömer Bolat burada bir konuşma yaptı.

Bakanlık olarak Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesi için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Bolat, Türkiye ekonomisinin yıllık reel olarak yüzde 5,4 büyüdüğünü ve son 14 çeyrektir kesintisiz büyümeyi sürdürdüğünü söyledi.

“TÜRKİYE, ORTA VADELİ PROGRAM HEDEFİNİN ÜZERİNDE PERFORMANS ORTAYA KOYDU”

Bakan Bolat, Türkiye’nin geçen yılı yüzde 4,5 büyümeyle kapattığını, böylelikle Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin üzerinde bir performans ortaya koyulduğunu söyledi.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜKLÜĞÜ İLK KEZ 1 TRİLYON DOLARI AŞTI”

Bolat, Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün tarihte ilk defa 1 trilyon dolar eşiğini aşarak, 1 trilyon 118 milyar dolar, kişi başı gelirin ise 13 bin 110 dolar seviyesine ulaştığını ifade etti.

“DIŞ TİCARET AÇIĞI SON 10 AYDA 30,4 MİLYAR DOLAR AZALDI”

Bolat, geçen yıl mayıs ayında 57 milyar dolar olan cari açığın, bu yılın mart ayında 25,8 milyar dolar azalarak, son 22 ayın en düşük değeri olan 31,2 milyar dolara gerilediğine dikkati çekerek dış ticaret açığının da son 10 ayda 30,4 milyar dolar azaldığını, yüzde 22’lik gerilemeyle yıllıklandırılmış olarak 92 milyar dolara düştüğünü açıkladı.

“FAHİŞ FİYAT VE HAKSIZ TİCARET İLE MÜCADELE KAPSAMINDA DENETİMLERİMİZ SÜRÜYOR”

Ekonominin gelişmesi için tacir ve sanayicilerin yanında olmaya devam edeceklerine işaret eden Bolat, şöyle devam etti:

“Başta temel gıda ve ihtiyaç malzemeleri olmak üzere, vatandaşlarımızın ve dürüst çalışan tacirimizin mağdur olabileceği ve piyasa dengesi ile ticari akışın olumsuz etkilenebileceği sektör ve ürünlerle ilgili olarak yasal mevzuat çerçevesinde çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, fahiş fiyat ve haksız ticaret ile mücadele kapsamında Bakanlık olarak denetim faaliyetlerimiz devam ediyor.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir