CHP’de ‘yemek’ polemiği

Mehtap Gökdemir – Bir süredir Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerce dillendirilen sonbahardaki tüzük kurultayının seçimli kurultaya çevrilebileceği iddiası çerçevesinde Özel’e karşı bir hareket zemini yoklandığı öne sürülüyordu. Ancak dün Özel ve İmamoğlu’ndan gelen açıklamalar, Yavaş’ın da Kılıçdaroğlu ile yemek öncesi parti yönetimini bilgilendirdiğinin ortaya çıkması, CHP’de “yemek” polemiği üzerinden koparılan iç tartışmalara en azından şimdilik itibar edilmemesi gerektiğini ortaya koydu. 

‘CHP’de işler yolunda’ 

CHP lideri Özel, partisinin genel merkezinde basın mensuplarının Kılıçdaroğlu’nun Yavaş ile yemekte buluşması, İmamoğlu’nun da Kılıçdaroğlu ile görüşücek olmasına ilişkin soru üzerine şunları söyledi: 

“Bu konuda bir normalleşmeye ihtiyaç var. Partinin bir önceki genel başkanı, mevcut genel başkan ile konuşmuyorsa bu kötü bir şeydir. Normali yaptıklarımızdır. Yine kendisinin vakti ile aday gösterdiği Ankara ve İstanbul’u yıllar sonra kazanmış, o büyük zaferin hem iki adayı hem onları aday gösteren Sayın Genel Başkan, ömürleri boyunca birbirlerini bayramda seyranda aramıyorlarsa, bir araya gelmiyorlarsa bu anormal bir durumdur. Ben, yenen yemekten büyük memnuniyet duyuyorum. (İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu) O yemek de mutlaka yenecek. Sayın İmamoğlu beni aramıştı. Öyle bir yemek tarihi kararlaştırmadık ama yemek yeme isteğimizi dile getirdik diye ifade etmişti. O yemeğin yeneceğini görüyoruz açıklamalardan. Ondan memnuniyet duyuyorum. Bu cuma akşamı eğer aksilik olmazsa İstanbul’da şahit olacağım nikahta, İmamoğlu nikah kıyacak, sonrasında İmamoğlu’yla yemek yiyeceğiz. Bunlar kadar normal bir şey yok. Gün geldiğinde bir gün dördümüz birden oturur yemek yeriz. O yüzden bu yenilen yemeklerden kimse rahatsızlık duymasın. CHP’de işler çok yolunda gitmektedir. Tüm ilişkiler son derece sağlıklı ilerlemektedir.” 

‘Hayretle izliyorum’

İmamoğlu, Ankara’da katıldığı program sonrası “Kemal Bey’le yemek randevunuz vardı. Çok konuşuluyor. Kendisinin, sizin ve Özgür Bey’in açıklamaları oldu. Bir tarihte netleştirme olur mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ben tabii hayretle izliyorum bu yemeğe olan ilgiyi. Kıymetli basın mensuplarımız, hangi yemekte buluştuğumuz değil de yani toplumumuzun yemekte neleri yemediğiyle ilgili bence daha fazla odaklanılmalı. Kaldı ki biz, önceki dönem genel başkanımızla buluşuruz. Yani bunun böyle bir olaya dönüşmesi, gerçekten bence CHP camiasını, örgütünü rahatsız ediyor. Biz hem Genel Başkanımız Özgür Özel’le hem önceki dönem genel başkanımız Kılıçdaroğlu’yla, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın’la buluşuruz, çay kahve içeriz, yemek yeriz.”

‘İttifak ortağının gönlünü yaptı’

Partisinin genel merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup konuşmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi: “Normal bir açıklama olmamış. Bu açıklamanın da normalleşmeye ihtiyacı var. Muhalefeti belli bir şekle sokmak için normalleşme tanımı yapmak, olsa olsa ittifak ortağının gönlünü yapmaya yönelik kurulmuş bir cümledir.” – ANKARA Milliyet

Kurmaylar ne dedi?

İmamoğlu’nun kurmayları, tartışmalara ilişkin Milliyet’e, “Ekrem beyin tüzük kurultayının seçimli kurultaya dönmesi gibi bir niyeti de arzusu da yok. İmamoğlu’nun Genel başkanlık gibi bir arzusu olsaydı kurultay’da aday olurdu” değerlendirmesinde bulundu. İmamoğlu cephesi, Özel’in “siyasette normalleşme” hamleleriyle ilgili bir sıkıntının da söz konusu olmadığını, İmamoğlu’nun bu çabayı desteklediğini de ifade ediyor.

‘Parti Meclisi kavgası’

Parti kulislerine göre ise CHP içinde bir grup Parti Meclisi’nin (PM) yenilenmesi gerektiğini düşünüyor, asıl çekişme bu alanda yaşanıyor. CHP’nin tecrübeli bir ismi Milliyet’e, “Partide genel başkanlık sorunu gibi bir gündem yok. PM üyesi 80 olmalı. PM’yi sağlıklı bir ortamda seçemedik. Doğru bir tablo da çıkmadı PM’de. Bu seçimin genel başkan seçimi olması doğru değil, ama PM yenilenmeli” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir